About Sudbury

Appointed Town Officials

ADA Coordinators
Mark E. Herweck
Administrative Assistant to the Board of Selectmen
Patricia Golden
Affirmative Action Coordinator
Maryanne Bilodeau
Aging, Council on
Alice Sapienza
Barry S. David
Carmine Gentile
Elizabeth Ingersoll
John J. Ryan, Jr.
Patricia Tabloski
Phyllis Bially
Robert E. May
Robert H. Diefenbacher
Aging, Council on - Director
Debra Galloway
Agricultural Commission
Edward B. Houser, Jr.
Karen Hodder
Laura B. Abrams
Nicholas Clayton
Pamela Duggan
Animal Inspector
Jennifer A. Condon
Assessor, Director
Cynthia M. Gerry
Auction Permit Agent
Patricia Golden
Board of Appeals
Benjamin D. Stevenson
Jeffrey P. Klofft
Jonathan F.X. O'Brien
Jonathan G. Gossels
Jonathan W. Patch
Nancy G. Rubenstein
Nicholas B. Palmer
Stephen A. Garanin
VACANCY
Building Inspector
Mark E. Herweck
Building Inspector (Deputy)
Tommy Moberg
VACANCY
C.E.R.T
Arnold Barnes
Beth Whitlock
Carol Williams
Carole Flynn
Chery Finley
Diane Hammond
Donna Shaw
Fred Schulz
George Maier
James Idelson
Jerry Cicciu
John Stevens
John Seeger
Joseph Eiduson
Kristy Gish
Lucille Dixon
Lynn Carlson
Marc Stern
Marie Royea
Marilyn Ellsworth
Mark Wyman
Mary Katherine Jacob
Nanette Moss-Semekjian
Patricia Henaghan
Peter Calvalaro
Robert C. Haarde
Rosalie Gerut
Sally Barnes
Steven Monteiro
Steven Weinstein
Sue Ellyn Idelson
William L. Miles
Cable Advisor
Jeff Winston
Capital Improvement Advisory Committee
Bob Desaulniers
Eric Greece
Jamie M. Gossels
Thomas S. Travers
VACANCY
VACANCY
VACANCY
Cemetery Commission
Charles C. Woodard
Lawrence W. O'Brien
Leonard A. Simon
Patricia Brown
Robert C. Haarde
Chief Procurement Officer
Maureen G. Valente
Civil Defense Director
William L. Miles
Civil Defense, Assistant
I. William Place
Civil Defense, Radio Operator
James Idelson
Combined Facilities Director
James Kelly
Community Housing Coordinator
VACANCY
Community Preservation Committee
Christopher Morely
James A. Hill
Lynne H. Remington
Patricia Brown
Robert C. Beagan
Seamus O'Kelly
Sherrill P. Cline
Thomas Friedlander
William E. Kneeland, Jr.
Community Social Worker
Martha E. Lynn
Conservation Commission
Bruce Porter
Charles Russo
Elizabeth Armstrong
Mark Sevier
Robert Elkind
Thomas Friedlander
VACANCY
Conservation Coordinator
Deborah Dineen
Constable
James D. Conboy
Lawrence E. Hartnett, Jr.
Nelson H. Goldin
William E. Pickett, Jr.
Design Review Board
Daniel A. Martin
Deborah B. Kruskal
Jennifer Koffel
Juan Cruz Molina
Paula Hyde
Disability, Commission on
Lotte Diomede
Patricia L. Elgart
Peter Sargent
Stephen L. Parker
Susan J.. Stocker
VACANCY
VACANCY
VACANCY
Dog Officer/Animal Control Officer
Les & Joyce Boardman
Earth Removal Board
Jonathan W. Patch
Nancy G. Rubenstein
Nicholas B. Palmer
Stephen A. Garanin
Energy & Sustainability Committee
Edward Lewis
James M. Cummings
Joseph F. Martino, Jr.
Kurt Reiss
Mark Sevier
Rami Alwan
Robert Morrison
William G. Braun
Fairbank Study Committee
Charles C. Woodard
Gregory George
James Kelly
John J. Ryan, Jr.
Joseph J. Sziabowski
Maureen G. Valente
Richard C. Williamson
Rick Johnson
Robert C. Haarde
Robert CG. Armour
Sarah Troiano
VACANCY
VACANCY
Finance Committee
Adrian G. Davies
Andrew R. Sullivan
Fred Floru
Jeff Barker
Joan Carlton
Jose Garcia-Meitin
Mark Minassian
Susan L. Berry
William E. Kneeland, Jr.
Finance Director / Treasurer-Collector
Andrea Terkelsen
Fire Chief
William L. Miles
Fire Chief, Assistant
John M. Whalen
Goodnow Library Director
Esme Green
Hazardous Waste Coordinator
Robert Leupold
Hazardous Waste Coordinator, Alt.
William L. Miles
Health, Director of
Robert Leupold
Historic Districts Commission
Frank W. Riepe
Frederick E. Taylor
Lee F. Swanson
Linda G. Hawes
William S. Andreas
Historical Commission
Barbara A. Bahlkow
Diana P. Cebra
Elizabeth A. Radoski
Fred Bautze
James A. Hill
Marilyn A. MacLean
William M. Johnson
Labor Relations Counsel
Kevin P. Feeley, Jr.
Land Acquisition Review Committee
Christopher Morely
Jan Hardenbergh
John C. Cutting
Matthew P. Barach
Robert Elkind
Lincoln-Sudbury R.H.S. Supt./Prin.
Bella Wong
Local Emergency Planning Committee
Beth Whitlock
I. William Place
Lawrence W. O'Brien
Mary Will
Maureen G. Valente
Rita Skog
Robert Leupold
VACANCY
William L. Miles
Lockup, Keeper of the
Richard Glavin
M.A.G.I.C.
James Kupfer
Patricia Brown
Mass. Bay Transportation Authority Designee
Maureen G. Valente
Medical Reserve Corps Executive Committee
Carol J.. Bradford, RN
Dale A. Farmer
Eric Mandelbaum
Ippolit Matjucha
Susan Sama, RN
VACANCY
VACANCY
Memorial Day Committee
James A. Wiegel
Kenneth W. Hiltz
Laura B. Abrams
Peter R. Harvell
Spencer Goldstein
VACANCY
VACANCY
Metropolitan Area Planning Council
Maureen G. Valente
MetroWest Regional Transit Authority Advisory Board
Debra Galloway
Minuteman High School District - Representative
David R. Manjarrez
Minuteman High School District - Superintendent
Edward A. Bouquillon
Moderator
Frederick M. Pryor
Municipal Right-to-Know Coord. (Alt)
William L. Miles
Municipal Right-to-Know Coordinator
Robert Leupold
Park and Recreation Director
Nancy E. McShea
Parmenter Health Services Director
Cynthia Mayher
Permanent Building Committee
Bruce Ey
Craig E. Blake
Elaine L. Jones
Gifford Perry
John M. Porter
Joseph J. Sziabowski
Michael E. Melnick
Thomas W. Joyner
William G. Braun
Planning and Community Development
Jody A. Kablack
Planning Board, Agent
I. William Place
Plumbing /Gas Inspector, Deputy
Robert Dempsey
Robert Russell
Plumbing/Gas Inspector
Robert A. Nation
Police Chief
Scott Nix
Police Matron
Carol Greenwood
Deborah Griffin
Trish Longo
Ponds and Waterways Committee
Anne M. Slugg
Diane Muffitt
Elizabeth Armstrong
Francis T. Lyons
Mary L. Addonizio
Preserv & Mgmnt of Tn Documents, Com for the
Curtis F. Garfield
Lee F. Swanson
Rosemary B. Harvell
Sally B. Wadman
Public Works (Director of)
I. William Place
Rail Trail Conversion Advisory Com.
Bridget Hanson
Carole Wolfe
Eric D. Poch
Jennifer K. Pincus
Madeleine Gelsinon
Nancy J. Powers
Patricia Brown
Richard C. Williamson
Robert D. Hall
Registrars, Board of
Gary MC. Bean
Greg Bochicchio
Kathleen C. Precourt
Rosemary B. Harvell
Route 20 Sewer Citizens Advisory Committee
Craig E. Blake
Daniel Kenn
John K. Baranowsky
Jonathan L. Danielson
Jonathan Lapat
Kirsten Roopenian
Leonard A. Simon
Peter J. Cramer, Esq.
Steven S. Eppich
VACANCY
VACANCY
Route 20 Sewer Steering Committee
Andrew R. Sullivan
Elizabeth D. Eggleston
Eric D. Poch
Jody A. Kablack
Michael Coutu
Michael Precourt
Peter J. Abair
Robert C. Haarde
Scott B. Nassa
Stephen E. Grande, Esq.
Ted Pasquarello
VACANCY
VACANCY
Senior Tax Advisor
David Levington
Sept. 11th Mem. Garden Oversight Com.
Barbara Clifton
Beth V. Farrell
Bette E. Cloud
Deborah B. Kruskal
I. William Place
Kathy E. Newman
Kirsten Roopenian
Lawrence W. O'Brien
Maureen G. Valente
Rachel W. Goodrich
Sewer Assessment Technical Committee
Elizabeth D. Eggleston
I. William Place
Parker L. Coddington
Robert Leupold
VACANCY
Special Constable
Arthur J. Richard
Mark E. Herweck
VACANCY
William L. Miles
Special Police Officer
Anthony M. Deldon
Brian Willard
Bruce C. Noah
Charles R. Quinn
Christopher Kelly
David J. Whooley
Francis J. Hines, Jr.
George W. Taylor
Jeffrey F. Gogan
John A. Longo
John Harris
Noel Evers
Ronald B. Conrado
Thomas Miller
Trish Longo
Wayne M. Shurling
William B. Carroll
Stormwater Compliance Committee
Albert Renzi
Deborah Dineen
I. William Place
Jody A. Kablack
Mark E. Herweck
Robert Leupold
Strategic Financial Planning for Capital Funding Committee
Andrea Terkelsen
Andrew R. Sullivan
Charles C. Woodard
Glenn Fratto
James Kelly
Kevin J. Matthews
Lawrence W. O'Brien
Mary Will
Maryanne Bilodeau
Maureen G. Valente
Robert CG. Armour
Thomas S. Travers
VACANCY
VACANCY
Strategic Financial Planning for OPEB Committee
Andrea Terkelsen
Charles C. Woodard
Glenn Fratto
Kevin J. Matthews
Lawrence W. O'Brien
Lucie S. St George
Mark Minassian
Mary Will
Maryanne Bilodeau
Maureen G. Valente
William E. Kneeland, Jr.
Sudbury Access Corporation
Donna Fayad
Sudbury Celebrates 375/Sudbury Day Committee
Elin Neiterman
George L. Connor
Hal Cutler
Jacqueline Bausk
Jane KD. Kline
Joseph D. Bausk
Kirsten Roopenian
Lee F. Swanson
Lisa V. Barth
Marilyn Ellsworth
Nancy S. Hamill
Sally P. Hild
Venk Gopal
Sudbury Centre Improvement Adv. Com.
Deborah B. Kruskal
Eva H. MacNeill
Frank W. Riepe
Joseph J. Sziabowski
June E. Allen
Lawrence W. O'Brien
Richard H. Davison
Sudbury Cultural Council
Anne Riesenfeld
Cynthia Nelissen-Nihart
Ellen M. Gitelman
Jeanne M. Maloney
Michele H. Latimer
Susan Rushfirth
Sudbury Employees Group Ins. Adv. Com.
Barbara Chisholm
Christopher Felt
Joanne Bennett
Kate Gentile
Michael Murphy
Philip Salamon
Phyllis Fox
Richard MacLean
Rosemary B. Harvell
VACANCY
Sudbury Housing Auth., Director
Sheila M. Cusolito
Sudbury Housing Authority
Judith Deutsch
Sudbury Housing Trust
Amy E. Lepak
Andrew Kaye
Elizabeth C. Rust
Lawrence W. O'Brien
Lydia M. Pastuszek
Michael D. Buoniconti
Peter J. Abair
Robert Morrison
VACANCY
Sudbury School Superintendent
Anne S. Wilson, Ph.D
Sudbury Water Dist. Water Resource Protection Com.
Hugh Caspe
James F. Occhialini
Lael M. Meixsell
Robert H. Sheldon
Sudbury Water District Commission
Clark Taylor
Craig E. Blake
Elizabeth D. Eggleston
Michael C. Fee
Robert H. Sheldon
Robert K. Coe
Sudbury Water District, Supt. of
Albert Renzi
Surveyor of Lumber & Measurer of Wood
Russell DiMauro
Technology Administrator
Mark W. Thompson
Town Accountant
Christine Nihan
Town Accountant, Assistant
Robin E. Porcella
Town Buildings, Supervisor of
Arthur J. Richard
Town Clerk
Rosemary B. Harvell
Town Counsel
Paul L. Kenny, Esq.
Town Engineer, Assistant
VACANCY
Town Historian
Lee F. Swanson
Town Manager
Maureen G. Valente
Town Manager, Assistant
Maryanne Bilodeau
Maryanne Bilodeau
Town Manager, Office Supervisor
Leila S. Frank
Town Physician
Melvyn W. Kramer
Town Treasurer/Collector, Asst.
Melinda A. Connor
Traffic Safety Coordinating Committee
I. William Place
Jody A. Kablack
Scott Nix
William L. Miles
Tree Warden
Scott Taylor
Trench Permitting Authority
I. William Place
Mark E. Herweck
Robert Leupold
Veterans' Agent
Gary Brown
Vocational Education Options Committee
David R. Manjarrez
Elena M. Kleifges
Patricia Brown
Robert C. Haarde
Scott B. Nassa
William E. Kneeland, Jr.
Wiring Inspector
Arthur J. Richard
Wiring Inspector, Deputy
David Cochran
Wood-Burning Stoves, Inspector of
William L. Miles
Youth Coordinator
Brian Sullivan
Zoning Enforcement Field Agent
VACANCY
Go to: Home | About Sudbury | Calendar | Committees | ServicesBrowse: News | FAQs | Documents | Meetings | Links